SİGARANIN ZARARLARI VE SADECE 1 HAFTA DA KOLAY BIRAKMAK İÇİN KARABAŞ OTU ÇAYI

Sigaranın vücuttan tamamen atılması ve bedenin sağlığına tekrar kavuşması  On yıl sürmektedir.Yazık günah boşa giden para olsun hayatınızı bir hiç uğruna harcamayın…

SİGARA İÇMEK DEMEK ; BİR ÇANTA DOLUSU PARAYI YAKMAK DEMEKTİR.

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı çeken sigara vücuda birçok zarar vermekte ve uzun süre sigara kullanan kişilerde maalesef hastalıkların geri dönüşü mümkün olmamaktadır.

Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

 1. Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
 2. Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
 3. Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
 4. Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
 5. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
 6. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
 7. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
 8. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
 9. Burunda koku alma duygusu azalır.
 10. Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
 11. Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
 12. Pankreas kanseri riski artar.
 13. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
 14. Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
 15. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
 16. Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
 17. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
 18. Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
 19. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
 20. Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
 21. Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.
 22. Burunda koku alma duygusu azalır.

Sigaranın akciğere verdiği zararlar

Sigara içilmesi, solunum yollarını örten koruyucu yapı ve hücreleri bozarak akciğerlerin her türlü zarara açık hale gelmesine yol açıyor.

Sigara içilirken çekilen nefesile beraber sigaranın dumanı ve sigara içerisinde bulunan zararlı kimyasal maddeler doğrudan akciğerlere çekilir.

Bundan nedenle sigara içilmesine bağlı olarak en çok rahatsızlık akciğerlerde görülmektedir.

Sigaranın içinde bulunan kimyasal maddeler akciğer rahatsızlıklarına yol açmakta olup, sigaranın akciğerlere verdiği en büyük hastalık akciğer kanseridir.

Sigaranın neden olduğu kanser türleri

 • Akciğer kanseri
 • Ağız kanseri
 • Burun kanseri
 • Dudak kanseri
 • Boğaz kanseri
 • Gırtlak kanseri
 • Yemek borusu kanseri
 • Mesane kanseri
 • Böbrek kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Mide kanseri
 • Pankreas kanseri

Sigara tütününün içinde bulunan madde türleri şöyledir: 
sigaranın zararları

 • Kansere yol açan maddeler
 • Kanseri ilerletenler
 • Zehirli maddeler
 • Uyarıcılar, zevk vericiler
 • Aromatik maddeler

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

 1. Bağımlılık: Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği eroininkine çok benzer.
 2. Sırt ve Bel Ağrısı: Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.
 3. Prostat Kanseri: Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40’ının nedenidir.
 4. Göğüs Kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.
 5. Rahim Kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.
 6. Çocukluk Solunum Problemleri: Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ‘ki bazen ölüme bile yol açar’)
 7. Şeker Hastalığı: Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
 8. İlaca Karşı Bağışıklık – Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.
 9. Kulak Enfeksiyonları: Sigara içenlerin çocuklarının oititis hastalığına yakalanma riskleri vardır.
 10. Emphysema: Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)
 11. Boğaz Kanseri: Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar.
 12. Mide Kanseri: Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.
 13. Kalp Hastalıkları: Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.
 14. Kısırlık: Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.
 15. Kangren: Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.
 16. Karaciğer Kanseri: Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.
 17. Gırtlak Kanseri :Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.
 18. Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması: Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.
 19. Ağız Kanseri: Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.
 20. Menopoz: Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.
 21. Yemek Borusu Kanseri: Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.
 22. Erken Yaşlanma :Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.
 23. İyileşme Zorluğu: Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.
 24. Diş Kaybı: Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Ülkemizde de birçok kişi sigara içmekte ve her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı birçok insan hayatını kaybetmektedir. Yaşam standartlarınızı düşüren hatta yok eden bu kötü ve zararlı alışkanlıktan (eğer sigara kullanıyorsanız) biran önce kurtulmalısınız.

***KARABAŞ OTU ÇAYI İLE SİGARADAN BİR HAFTA İÇİNDE KURTULABİLİRSİNİZ***

Çok Basit…sadece isteyin deneyin ve sağlığınızı kaybetmeyin…

Karabaş otu aktarlardan alabileceğiniz bir bitkidir.paketi 4 tl kadar ve bir paket çok çok yeterlidir.Ihlamur demler gibi 1 tutam alıp demliyoruz çıkan su açık kahve renginde tadı mayhoş bir çay.ister sıcak ister soğuk şekerli şekersiz farketmez bir bardağa koyun. sadece sigara içme isteğiniz geldiği zaman bu sudan yavaş yavaş acele etmeden  5-6 yudum için.

yalnızca 5-6 yudum hepsini bitirmenize gerek bile yok. İçtiğiniz bu çay sıkıntınızı alacak stres bitecek beyin sanki sigara içmiş gibi algılayarak sigara isteğinizi gün geçtikçe azaltarak tamamen ortadan kaldıracak ve bir daha sigara paketi değil taşımak görmek bile istemeyeceksiniz.

karabaş otuyla sigara bırakma yöntemi doktora çalışmasıdır.

http://xn--ibrahimsaraolu-qjb11g.com/sigarayi-birakma-kuru-ibrahim-saracoglu_87ccacb67.html

BAKINIZ

Sigarayı Bırakma Kürü – Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Karabaş Otunun zararı var mı diyenlere…faydalarını sizler için derledik

Karabaş otu çok eski çağlardan beri zöellikle sinir ve ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında bağ ağrısı ve günei çarpmalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. İkinci dünya savaşı sıracında askerlerin yaralarının tedavisinde ve yaraların dezenfekte işlemlerinde kullanılmıştır.

Karabaş Otu A ve C vitamini yanında kalsiyum ve demir içermektedir.Bu özelliğinin yardımıyla bir çok açıdan sağlığa katıda bulunur.


karabaş otunun sağlığa faydaları

Karabaş Otunun Sağlığa Faydaları

Karabaş otu daha çok vücdun sış kısmına fayda sağlamakla birlikte kısmen iç organlar içinde bazı faydaları vardır. Özellikle ruh ve sinir sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ön plana çıkıyor. Karabaş otunun cilt ve saç sağlığı yanında doğal bir parfüm olarak kullanılma özelliği de var.

Karabaş Otunun Cilt Sağlığına Faydaları: Karabaş otu cilt sağlığına çok geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadırç Bir çok cilt problemini ortadan kaldırma özelliği vardır.  Bu özelliklerinden dolayı kozmetik ve cilt bakımı malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

karabaş otu akne tedavilerinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişliklere karşı iti gelir. Aynı zamanda egzama hastalıkları için de başarılı sonuçlar veren Karabaş otu,  kaşıntıları rahatlatıcı özelliği vardır.

Karabaş otunu yararaları dezenfekte ettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdırğı çek eski çağlardan beri bilinen bir şeydir. Bunun yanında ciltlerde meydana gelene kırışıklıkları giderebilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Cil üzerinde etkilenen kısma 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması bir çok cilt hastalığının iyileşmesini sağlayabilir.

Karabaş Otu Kan Sağlığını Korur: Bir vardak kaynatılmış suya karabaş otu tomurcukları koyunve demeleyeme bırakın, bir saat  beklettikten sonra sonra için. Bu işlem kan gücreleri sağlığı için önemlidir. Kanda oksijen taşıyan hücrelerin güşlenmesini sağlar.  Aynı karışımı daha fazla miktarda hazırlayarak sabahları yüzünüzü bu karışımla yıkamanız cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Yanıkllara İyi Gelir: Karabaş otu yanıkların tedavisinde de kullanılabilir.  Bunun için etkilenen kısma bir iki damla karabaş otu yağı damlatarak masaj yapmanız yeterlidir. Bu işlem ayrıca ellerde ve derinin diğer bölümlerinde meydana gelen çatlak sorunlarına da iyi gelmektedir. Aynı şekilde dudaklarda meydana gelen çatlakları da giderebilir.

Böcek sırıklarının tedavisinde de bu işlemi kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta tomurcuklarını direkt olarak fazla miktarda olmamak şartıyla cilde uygulamak mümkün, aşırı çatlaklarda doğal bir tedavi metodu olabilir.

Karabaş Otunun Saçlara Faydası:  Karabaş otunun cilt sağılığı yyanında saç sağlığına da cidd anlama karkı sağlamaktadır. Mzellikle saç dmkülmelerine karşı etkilidir, saçların yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sorunlarını çözülmesine yardımcı olabilir, bit sorunlarına karşı etkilidir.

Karabaş otunun saç hastalıklarını tedavi etmenin yanında saç bakımı için de kullanılmaktadır.  Kuru kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırabilir, saç uzamasını teşvik eder ve genel anlamda saç sağlığını korur.

Uyku Problemini Giderebilir:  Karabaş otu çok fazla esansiyel yağlar içermektedir. Bu yağlar genelde sinir ve ruh sağlığı için iyi gelmektedir. Bunun için akşam yatmadan önce yastığınıza veya elbiesnize bir biktar süremniz yeterlidir.

Stres ve Depresyona Karşı Korur: Karabaş otunun içerdiği esansiyel yağlar sakinleştiricidirler ve sinir sitemi üzerinde çok etkilidirler. Bu yüzden doanızın bir kçşesind ekavanoz içerisinde Karabaş otu yetiştireniz ruh sağlığı açısından faydalıdır. Karabaş otunun etrafa yaydığı koku ve aroma depresyon sorunlarınn çözülmesine yardımcı olabilir.

Baş Ağrısına Karabaş Otu İyi Gelir: Karabaş otunun başağrısı ve migren hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Karabaş otu yapının kafa etrafına ve boyun kısmına uyguanması migren ağrısı dahil kafa etrafında meydana gelen ağrıları giderebilir.

Karabaş Otu Sindirime Yardımcı Olur:  Karabaş otunun tomurcuklarından hazırlanarak yapılan çayın tüketilmesi genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır.  Bunun yanında hazımsızlığı giderebilir, bağırsak hareketlerini arttırırak kabızlık sorunlarını giderir ve bu kilo vermeye yardımcı olur.  Bunun yanında gaz sorunlarına etkili bir çözüm üretebilir

Karabaş Otu  Kas Ağrılarını Giderebilir: Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi olan strese çok iyi gelen Karabaş otu, aynı zamanda fiziki ve mental yorgunlukları giderebilir. Fiziki şartlardan dolayı meydana gelen kas yorulmalarını giderir

Karabaş Otunun Diğer Faydaları:  Karabaş otu antiseptik özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Hücrelerin sağlığını korur, bazı kesik ve yaralardan geri kalan cilt üzerindeki izleri giderebilir. Karabaş otu yağının su veya bel ile incelterek cilt üzerinde uygulnamasını öneririz.

Karabaş otu cilt, deri ve vücutta bulunan kötü bakterileri ve mikropları etkisiz hale getirebilir. Doğal parfüm olarak kullanıldığında sinir sistemi üzerind eolumlu etkiler yapabilir. Kanamaların durmasına yardımcı olabilir. Gebelik esnasında kabızlık ve buna benzer sorunları çözdüğü düşünülmektedir. Fakat gebelik esnasında kullanılmasını biz önermiyoruz.

Karabaş Otunun Zararları:  Karabaş otunun genel anlamda sağlık için her hangi bir tehtit oluşturmadığını söylemek mümkün. Fakat ağız yoluyla alındığında baş ağrısı, kabızlık ve iştah artışı gibi bazı yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden doktorunuza danışmadan ve çiğ olarak ağızdan alınmamasını öneriyoruz.

 • Aşırı ve yanlış kullanım sonucu Karabaş otu cildi tahriş ve tahrip edebilir.
 • Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı epilepsi hastalarının doktorlarına danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Çocuklar: Karabaş otunun ergenlik çağına gelmemiş çocuklarda cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılması uygun değilidir. Çocukların Karabaş otunu tüketmesi hormon bozukluklarına neden olabilir. Bazı durumlarda ise öellikle erkek çocuklarda meme büyümesi denilen soruna neden olabilir.Bu yüzden çocukların tüketmelerini önermiyoruz.

Gebelik ve emzirme: Gebelik döneminde Karabaş otunun ne kadar güvenli olduğu bilinmiyor. Bu yüzden gebelik esnasında en doğrusu tüketimine ara vermek.

Cerrahi: Karabaş otu, merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Anestezi ve cerrahi müdahale sırasında ve sonrasında verilen diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde kullanılabilir, bu durum çok fazla merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Ameliyatlardan en az 2 hafta önce tüketimi durdurulmalıdır.


Tavsiyeler

Karabaş otu tüketimi genel anlamda sağlık açısından bir risk teşkil etmiyor. Aksine bir çok faydası var. Özellikle ruh hastalıkları ve sinir sistemi üzerindeki etkileri yüzünden tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Sinir sistemi için evde yetiştirilmesi mümkün ve  hiçbir yan etksi yok.

Özellike ocukların Karabaş otundan uzak durmaları gerekiyor. Hamile anne  adayları mutlaka tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerekir. Aynı şekilde emzirme döneminde olan anneler içinde doktorlarına danışmadan özellikle ağızdan tüketmelerini önermiyoruz.

www.ziraialet.com haberlerinin tamamı güncel ve faydalı bitkiler içermesi bakımından eskiyen haberleri tek tek editörleri ile silinmesi açısından çok önemlidir. Tarımdaki güncel haberleri bilgileri bizden takip edin riski azaltın kazancınızı yükseltin… www.ziraialet.com üreticilerimiz için….siz bize destek verdikçe bizde daha çok size bilgi vermek için çaba göstereceğiz…

Yasin DEMİRBOĞA
Yasin DEMİRBOĞA hakkında 124 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi Tarım ve Orman Bakanlığı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*