GÜMÜŞHANEDE YILLIK 4,5 TONDAN FAZLA BALIK ÜRETİLİYOR

Denize kıyısı bulunmayan Gümüşhane’de, barajlar ve dereler üzerinde kurulan tesislerde yıllık 4 bin 675 ton alabalık üretiliyor.

Doğu Karadeniz‘in denize kıyısı olmayan kenti Gümüşhane’de, zengin dere yatakları ve enerji için kurulan barajlardaki 38 tesiste her yıl ortalama 4 bin 675 ton alabalık üretiliyor.

alabalık ile ilgili görsel sonucu

GÜRCİSTAN VE JAPONYA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

Sanayinin azlığı ve bakir coğrafyasıyla su yatakları kirlilikten etkilenmeyen kentte üretilen balıklar, çevre illerdeki aracı kuruluşlarla Gürcistan ve Japonya’ya ihraç ediliyor.

gümüşhane ile ilgili görsel sonucu

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde 11 işletmede 2 bin 650 ton, Torul’da 17 işletmede bin 950 ton, Kelkit’te 3 işletmede 50 ton, Şiran’da 3 işletmede 20 ton, merkezde ise 4 işletmede yıllık 5 ton balık üretiliyor.

gümüşhane ile ilgili görsel sonucu

KENT EKONOMİSİNE YILLIK 4 MİLYON LİRA KAZANDIRIYOR

Kent ekonomisine yıllık 4 milyon liraya yakın katkı sağlayan tesislerde balık üretimini artırmak adına her yılın aralık ayının ilk haftasından şubatın son haftasına kadar balık sağım işlemi yapılıyor.

Balık sağım işleminin en fazla yapıldığı Torul ilçesinin Kalecik köyünde Musalla Deresi üzerinde kurulu Taşkın Alabalık Üretim Tesisi’nde de 2018 yılı için 2 bin anaç ve 300 erkek gökkuşağı alabalığın sağım işlemi yapıldı.

 İlgili resim

Yılda yaklaşık 2 milyon yavru, 200 bin yetişkin alabalık üretim kapasitesine sahip çiftlikte, balık sağım işlemi şubat ayı sonuna kadar devam edecek.

“LEZZETİNİ SUYUNDAN ALIYOR”

Torul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Evren Özdemir ile birlikte Taşkın Alabalık Üretim Tesisi’nde incelemelerde bulunan Torul Kaymakamı Ertuğrul Aslan, “Alabalık bu coğrafyanın, bu doğanın bize bir armağanı. Lezzetini suyundan alıyor. Torul ilçesinde 11’i Torul Barajı, 5’i beton havuzlarda olmak üzere 16 tesisimiz var. Yılda yaklaşık 2 bin tonluk üretim gerçekleştiriliyor. Son zamanlarda ilçemizde kültür balıkçılığı artış gösteriyor.” dedi.

“YAVRU BALIK YAKLAŞIK 30 GÜNDE YUMURTADAN ÇIKIYOR”

Taşkın Alabalık Üretim Tesisi’nin sahibi Hüseyin Taşkın da her yılın aralık ayının ilk haftasından şubatın son haftasına kadar periyodik olarak alabalık sağımı yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Sağıma gelen dişi balıkları kontrol ediyor ve kuluçkahaneye alıyoruz. Erkek balıkları dişilerden ayırıp ayrı bir havuzda tutuyoruz. Daha sonra dişilerin yumurtasını alıyoruz, erkek balık sağıldıktan sonra dölleyip kuluçka dolaplarına yerleştiriyoruz. Su sıcaklığımız 10 derece olduğu için yavru balık yaklaşık 30 günde yumurtadan çıkıyor. Daha sonra besin keselerini tüketmeleri için larvaları yalaklara alıyoruz. Besin keselerini tüketip yüzmeye başladıkları zaman özel yavru yemleriyle yeme alıştırıyoruz. Periyodik olarak büyüdükçe yavru balıkları havuzlara alıyoruz. Burada büyütmeyi gerçekleştiriyoruz.”

Taşkın, balığın yumurtadan çıkıp yenilebilecek hale gelmesinin 13-15 ayı bulduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak:https://www.haberler.com/denize-kiyisi-olmayan-gumushane-de-yillik-4-5-10490260-haberi/

www.ziraialet.com/haber olarak emeği geçenleri tebrik ediyoruz başarılarının devamını diliyoruz. Umarız ki bu projeler diğer insanlarımıza da örnek olur ,hem ülke ekonomisine hem aile bütçesine bir kazanç olarak yansır. İşsizliğin önlenmesi için ve özellikle boşa akıp giden suların ve kullanılmayan ırmak su yatağı gibi alanların değerlendirilmesi açısından önemli bir uygulama olmuş.Genişletilerek çoğalmasını diliyoruz…

Yasin DEMİRBOĞA
Yasin DEMİRBOĞA hakkında 124 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi Tarım ve Orman Bakanlığı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*