TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE MÜTHİŞ DESTEK

İyi Tarım Uygulamaları Desteklemeleri
Meyve- Sebze 50 TL/dekar
Örtü Altı 150 TL/dekar
Süs Bitkileri, Tıbbı Aromatik Bitkiler 100 TL /dekar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılı itibariyle ,Tarımla ilgili çiftçilerimizin kazancını arttırmak iç piyasadaki hem ekonomik hem de üretim bazında mevcut açığı kapatmak aynı zamanda dışa bağımlılığı azaltmak için Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine büyük destek  ve önem vermektedir. Son yıllarda artan gıda ihtiyacı ve ülkelerin gelişmişliğiyle de  yakından ilgili olan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği çeşitliliği ve dönüm olarak kazancı yönüyle çiftçilerimizin ve ülke ekonomisine yoğun katkı sağlayan üreticilerimizin de ilgi odağı olup Tarımsal alt yapısını koruyan Bitkisel üretime yönelik çalışmalara yeni başlayan özellikle genç çiftçilerimizin de yoğun ilgi duyduğu bir konudur. Her yıl alışılagelen  ekim sistemi  olan buğday-nadas tarımı yerine ekim nöbetlerinin tercih edilmesi veya uzun vadede daha çok gelir elde etmek isteyen üreticilerimize sunduğumuz yetiştirilmesi kolay ve riski az tavsiye üretim şekli Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğidir.

Buğday arpa desteklerine Bakanlığımız dönüme 2018 yılı destekleme birim ödemeleri kapsamında 17 tl destek verirken mazot gübre dahil, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine ise iyi tarım uygulamaları kapsamında her yıl dönüm/dekar 100 tl destek vermektedir.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği çok zor olmayan ekimi ve hasadı en kolay yapılabilen bitki türlerinden seçilirse kısa ve uzun vadede çok güzel kazançlar elde edilebilmektedir. Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine konu olan bitki listesini 2018 Tarım Bakanlığı Desteklemeleri olarak açıklanan tüm desteklerini de içine alacak şekilde yani üreticilerimizin kıyas yapabilmesi açısından ayrı olarak sitemizden takip edebilirsiniz….

www.ziraialet.com haberlerinin tamamı güncel ve faydalı bitkiler içermesi bakımından eskiyen haberleri tek tek editörleri ile silinmesi açısından çok önemlidir. Tarımdaki güncel haberleri bilgileri bizden takip edin riski azaltın kazancınızı yükseltin… www.ziraialet.com üreticilerimiz için….siz bize destek verdikçe bizde daha çok size bilgi vermek için çaba göstereceğiz…

Yasin DEMİRBOĞA
Yasin DEMİRBOĞA hakkında 124 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi Tarım ve Orman Bakanlığı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*