TOPRAK ANALİZİ NASIL YAPILIR?

 

toprak analizi ile ilgili görsel sonucu

 

 

Üreticilerimizin en çok sorun yaşadığı ve merak ettiği en önemli konu Toprak Analizi ve nasıl yapıldığıdır.Toprak Analizi : Ekonomik zarar söz konusu olan tüm arazileri yakından ilgilendirir. Yani arazinin küçük veya büyük dönüme sahip olması önemli değildir.Önemli olan gübrelemeyi bilinçli yapmaktır.Kimyasal Gübreler bir anlamda fazla kullanımının hem bitki hem insan sağlığı açısından zehir oluşturabileceği düşünülmediği için toprak analizi yaptırmak ve gereği gibi uygulamak pek fazla tercih edilmemektedir.Toprak analizi toprağın ve yetiştirilmesi düşünülen mevcut bitkilerin ihtiyaç duyacağı besin elementi miktarını gösterir.Bitki besin elementi örneğin azot-fosfor ve potasyum eksiği yoksa para harcayıp daha fazla ürün hesabı yapmak için ihtiyaç olmadığı halde gübreleme yapmanın hiç bir faydası olmadığı gibi zararı daha fazla olmaktadır. Bizim burada düşünmemiz gereken yapılan uygulamanın fayda veya zarar getirme durumudur. Ancak birçok çiftçimiz Toprak Analizi için örnek getirip yinede kendi bildiğini uygulamaktan vazgeçmemektedir.Bilinçli yapmak yani bilerek ve sorarak yapmak tavsiyelere de mümkün olduğu kadar uymak gerekmektedir.Örneğin azot ihtiyacı yoksa azotlu gübre vermek bitkilere zarar verir.Örneğin toprak analizi yaptırıp azot ihtiyacı hiç olmamasına rağmen kafamıza göre gidip % 46 azot içeren üre gübresi verilirse fazla fazla verilirse örneğin  buğdayda rüzgarlı havalarda hemen yatmaya neden olur verim ve ürün artışı beklenirken ürün kaybı ve ekonomik kayıplar olur.Bunu önlemek için dengeli ve düzenli Toprak analizi yapmak gerektiği unutulmamalıdır.

TOPRAK ANALİZİ NASIL YAPILIR?

NERELERDEN ALINMALIDIR?

TOPRAK ÖRNEKLERİ NE ZAMAN ALINMALIDIR
Toprak örnekleri ekimden veya gübre kullanım tarihinden 1.5-2 ay önce alınmalıdır. Numune alınantoprak tavda olmalı; çok kuru, yağışlı ve donlu dönemlerde numune alınmamalıdır. Tarla bitkileri için her ekim döneminden önce toprak örneği alınarak tahlil ettirilir. Çok yıllıklarda ise, aynı arazi için birkaç yılda bir(4-5 yıl) toprak örneği alınarak tahlil yaptırılabilir.

İlgili resim
TOPRAK ÖRNEĞİ NE İLE VE NASIL ALINIR?
Tarlada önemli değişiklikler gösteren yerler ayrı birerkısım olarak kabul edilir. Bu kısımların her birindenayrı ayrı birer karışık örnek alınmalıdır. Tarlanın hertarafı aynı özelliğe sahip olsa bile 40 dekardan(dönüm) büyük ise bir tek toprak örneği yeterlideğildir.

İlgili resim

TOPRAK ÖRNEKLERİ NERELERDEN ALINMAZ?
• Önceden gübre veye kireç atılmış yerlerden,
• Hayvan gübresi yığılan yerlerden,
• Harman yeri ve hayvan yatmış yerlerden,
• Sap, kök ve yabani otların yakıldığı kısımlardan,
• Tarlanın çukur ve tümsek yerlerinden, tarla
hudutları ve yakınlarından,
• Ağaç altlarından, dere, orman, su arkı ve
yollara yakın kısımlardan,
• Sıraya gübreli ekim yapılan mahsullerde sıra
üstlerinden toprak örnekleri alınmaz.

toprak analizi ile ilgili görsel sonucu

Tarla Bitkileri ve Sebzeler : Bunun için toprakyüzeyindeki bitki artıkları el veya kürekle hafifçetemizlenir ve v şeklinde çukur açılır, çukurun düzgüntarafından takriben 3-4 cm kalınlığında 30 cm’liktoprak dilimi, üst toprak atılmadan alınır. Numunelerintoplanmasında ve karıştırılmasında metal ya dagalvenize kova yerine plastik kovalar kullanılmalıdır.
Tarlanın büyüklüğüne göre 10-15 yerden araziyi temsil edecek şekilde alınan toprakların tamamı temiz bir bez veya naylon üzerine serilir, iyice karıştırılır,kesekleri ezilir, bitki ve taş parçaları ayıklanır. Daha sonra bu karışımdan 1 kg kadar toprak temiz bir torbaya konulur, üzerine gerekli bilgileri yazılan 2 etiketten biri torbanın içine diğeri torbanın ağzına bağlanarak tahlil için laboratuara gönderilir. Ancak numunenin naylon poşete konulması halinde fazla nemin uçması ve etiketin zarar görmemesi için birkaç yerinden delik açmaya ve ayrıca etiket bilgilerinin silinme riskine karşı kurşun kalemle yazılmasına itina
gösterilmelidir.

Bağ ve Meyve Bahçeleri : Meyve bahçelerinde numune, ağaç taç izdüşümünden, bağ alanında ise kök aksamına yakın sıra aralarından bahçe veya bağı temsil edecek sayıda alınmalı ve kök seviyesine inilmelidir. Bunun için bağ ve meyve bahçelerinin gübrelenmesinde tesis yılında 0-20 cm, 20-40 cm, 40-60 cm; tesisten sonra ise hiç değilse 0-20 cm, 20-40 cm derinlikten numune alınır; aynı derinlikten alınan numuneler karıştırılarak her bir derinlikten elde edilen karışımdan 1’er kg kadar toprak bez ya da naylon torbalara konulup, yıllık bitkilerde olduğu gibi etiketlenerek tahlile gönderilir. Ağacın cins ve yaşına  göre bu derinlikler artırılıp azaltılabilir.

ÜRÜN KAYBI YAŞAMAMAK VE EKONOMİK KAYIPLARI  ORTADAN KALDIRMAK İÇİN MUTLAKA  TOPRAK ANALİZİNİ YAPTIRALIM.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞIMIZ 2018 YILI DESTEKLEME ÖDEMELERİNDE TOPRAK ANALİZİNİ ÇOK ÖNEMSEDİĞİ İÇİN DÖNÜME 40 TL DESTEKLEME YAPMIŞTIR.

BİLİNÇSİZ GÜBRELEME YAPMAK DEMEK HER YIL TONLARCA GÜBREYLE ÖNCE TOPRAĞI SONRA YETİŞTİRİLEN TARIM ÜRÜNLERİNİ VE EN SONUNDA BİZ İNSANLARI ZEHİRLEMEK VE SONUNDA CANLILARIN YOK EDİLMESİ DEMEKTİR.BİLİNÇSİZ YAPILAN HER GÜBRELEME TOPRAĞI VE SU KAYNAKLARINI BİTİRMEKTEDİR.

Toprak Analizini yaptıralım sonuçlarına uyarak  mutlu olalım

 

 

 

Yasin DEMİRBOĞA
Yasin DEMİRBOĞA hakkında 124 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi Tarım ve Orman Bakanlığı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*