BİYOLOJİK MÜCADELE ÖNEMLİDİR

Zararlı böceklerle mücadele de kimyasal ilaç=zehir kullanılmadan da başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.
yapılması gereken zararlıyı tanımak, tanımlamak, araştırmak bilgi sahibi olmak ve nasıl mücadele edeceğinizle ilgili kesin tanıya vararak mücadele için yapacağınız işleme karar vermektir.
ancak halkımızın büyük bir kısmı kısa yoldan ilaç atarak hem kendi sağlığını hemde çevresini riske atmaktadır.

Mücadele edilecek zararlılarla ilgili birçok yayın vardır. doğal dengenin korunması ve kimyallarla çevre kirliliğinin oluşmasını önlemek için hedef zararlıya göre doğal düşmanların varlığı araştırılmalıdır.

biyolojik mücadele kısaca bizim için zararlı olan bir canlının, bize zararı olmayan başka bir canlı kullanılarak baskı altında tutulmasıdır. Çoğalmasının engellenmesidir. Bitki korumada böcekleri, zararlıları tamamen yok etmek gibi bir düşünce yoktur.

Biyolojik mücadele uygulama yöntemleri
Doğada doğal olarak bulunan böcekler, akarlar, bakteriler, funguslar, virüsler, nematodlar, balıklar, kuşlar, memeliler, salyangozlar ve sümüklüböcekler, protozoalar vb. canlı gruplarının hemen her birinde doğal düşman niteliğinde türler bulunmakta olup, bunların tümü biyolojik mücadelede özellikle de doğal biyolojik mücadelede
doğal dengenin korunması açısından vazgeçilmez bir öneme sahiptirler. Ancak insanlar tarafından yönlendirilen biyolojik mücadelede en yüksek başarı parazitoit, predatör ve entomopatojenlerde görülmektedir.

Doğanın bir parçası olan ve doğal düşman olarak adlandırılan bu canlı grupları biyolojik mücadelede değişik yöntemlerle uygulanmaktadır.

Biyolojik mücadele çalışmalarına ağırlık verilmesinin nedeni, sadece kimyasal mücadelenin olumsuz etkisinden kurtulmak değil, aynı zamanda belki daha da önemlisi, doğada zararlıları %99 oranında baskı altında tutan yararlı mikro ve makro organizmalardan yararlanılmak istenmesidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*